Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Działalność prospołeczna » Działalność » działalność charytatywna » Działalność Klubu w kadencji 2003/2004
  1. Akcja „Nieprzetarty Szlak” w Funce – wrzesień 2003r. Już od pięciu lat, wraz ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, w harcerskim ośrodku w... więcej
30/06/2004

Działalność Klubu w kadencji 2003/2004

  1. Akcja „Nieprzetarty Szlak” w Funce – wrzesień 2003r.
Już od pięciu lat, wraz ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, w harcerskim ośrodku w Funce         koło Chojnic, organizujemy wypoczynek dla 250 niepełnosprawnych i najbiedniejszych dzieci  pochodzących z wielodzietnych rodzin. Jesteśmy głównym sponsorem tej akcji. Ta impreza ma już dwudziestokilkuletnią tradycję, lecz pięć lat temu, ze względu na brak środ- ków finansowych, groziła jej nie likwidacja. ZHP zwrócił się do nas o pomoc i tak przez kolejne lata obóz odbywa się bez przeszkód.

2. Wycieczka dla uczniów  - wrzesień 2003r.
Otrzymaliśmy błagalny list z Chwaliszewa, małej miejscowości naszego regionu. Uczniowie trzeciej klasy tamtejszego Gimnazjum prosili o sfinansowanie wycieczki nad morze, nad którym jeszcze nigdy nie byli. Wynajęliśmy autokar i przekazaliśmy opiekunom pieniądze na posiłki i inne niezbędne wydatki. Od uradowanej młodzieży otrzymaliśmy serdeczne podziękowania, a od opiekunów dokładne rozliczenie.

3. Mikołaj dla dzieci grudzień 2003r.
W bydgoskim kinoteatrze Adria zorganizowaliśmy „Mikołaja” dla 300 wychowanków Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Pogotowia Opiekuńczego w Bydgoszczy. Podczas imprezy zaprezentowano filmy, występy aktorów, a każdy uczestnik otrzymał paczkę ze słodyczami, owocami i zabawkami

4. Budowa windy - listopad 2003r.
Skarbnik naszego klubu, lion Wojciech Tomczak, wpadł na pomysł wybudowania windy z zewnątrz budynku dla niepełnosprawnego młodzieńca zamieszkałego na drugim piętrze. Chłopiec nie miał żadnych szans opuszczania domu. W ekspresowym tempie opracowano dokumentację i po dwóch miesiącach windę zamontowano przy ulicy Karmazynowej w Bydgoszczy. Pozyskaliśmy sponsorów, mając oczywiście swój udział finansowy w tym przedsięwzięciu.

5. Wspólny festyn w Langenhagen z niemieckimi lionami – marzec 2004r.<
Od trzech lat bierzemy udział w festynie organizowanym przez kluby Langenhagen i Hanoveru. Impreza odbywa się w centrum Langenhagem  Niemieccy lioni przygotowują nam pomieszczenie do działalności „Cafe Polonia – LC Bydgoszcz”. Tam sprzedajemy przywiezione wypieki firmy Adama Sowy. „Utarg” wynoszący z reguły ponad dwa i pół tysiąca euro pozostawiamy do dypozycji niemieckich lionów na cele charytatywne. Dwa lata temu tę impre- zę wizytował światowy Prezydent.

6. Dofinansowanie wyjazdu śpiewaczki – marzec 2004r.
Niedowidząca studentka pierwszego roku Wydziału Aktorsko – Wokalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy otrzymała od naszego klubu dofinansowanie kosztów lotu do Stanów Zjednoczonych. Jest młodą, bardzo uzdolnioną śpiewaczką. Wyleciała na zaproszenie  muzycznej, amerykańskiej uczelni, ale nie stać było jej na opłacenie lotniczego biletu dla siebie i akompaniatorki – opiekunki. Podczas tygodniowego pobytu zaśpiewała na dwóch imprezach charytatywnych organizowanych przez miejscowe Lions Cluby.

7. Pomoc bezrobotnej matce – kwiecień 2004r.
Opiekujemy się samotną, bezrobotną matką z dwojgiem dzieci. Jedno z tych dzieci, chłopczyk urodził się kaleki. Nie ma palców u rąk i posiada zniekształcone nogi. Ojciec tego dziec-ka, Niemiec, opuścił tę rodzinę nie łożąc na utrzymanie dzieci. Na razie zakupiliśmy protezę dla tego chłopczyka. Zwrócimy się do zaprzyjaźnionego LC Langenhagen o pomoc prawną w odszukaniu ojca tego dziecka, a także o sprawdzenie możliwości leczenia tego chłopca w klinice niemieckiej. Chłopiec musi przejść jeszcze wiele operacji.

8. Szkoła – kwiecień 2004r.
To największa duma naszej działalności. Historia jest długa, więc w telegraficznym skrócieprzedstawia się tak.  Od przeszło dziesięciu lat trzej Holendrzy pomagają Pogotowiu Opiekuńczemu w Bydgoszczy. Placówka mieści się w starym, pseudogotyckim budynku.  Na dziedzińcu była tzw. wozownia, niewielki parterowy budynek. Powstał pomysł zburzenia tej wozowni, a w tym miejscu wybudowania szkoły, rozładowującej ciasnotę klas.  Jeden z tych Holendrów Frank jest lionem. Zmobilizował swoich członków LC Eindhoven do zbiórki pieniędzy na budowę szkoły. Jednocześnie skontaktował się z naszym klubem, proponując współpracę nad tym projektem. Myśmy zajęli się przekonaniem władz miejskich o potrzebie wprowadzenia tej inwestycji do miejskiego budżetu, zapewniając, że duży wkład finansowy wniosą dwa nasze kluby. Budowa ruszyła w lecie zeszłego roku. Holenderscy Lioni zebrali na ten cel 40.000 euro. Członek naszego klubu, architekt Witold Migdał bezpłatnie wykonał cały projekt wraz ze wszystkimi uzgodnieniami. Wykonaliśmy wiele czasochłonnych prac organizacyjnych i 17 kwietnia o godz.11.oo w obecności władz wojewódzkich, miejskich i duchowieństwa szkoła została przekazano Pogotowiu Opiekuńczemu. Jest to jedyna w naszym mieście tegoroczna inwestycja oświatowa, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum przeznaczone dla najtrudniejszej młodzieży i dzieci, które niejednokrotnie miały konflikt z prawem. W najbliższym czasie przekażemy tam pięć zestawów komputerowych.
Załączniki: zdjęcie szkoły i tablicy umieszczonej na zewnątrz, przed wejściem do szkoły

9. Nasze imprezy
Mamy dwie stałe imprezy: w karnawale „Wieczór Dobroczynności” – bal połączony z koncertem i  festyn „Majówkę”.

10. LC Bydgoszcz w mediach
W klubie mamy dwóch dziennikarzy: Urszulę Gużlecką dziennikarkę Regionalnej Telewizji Bydgoszcz i Ryszarda Jasińskiego, dziennikarza Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, piszącego w Expressie Bydgoskim. Dbają oni żeby o klubie można było przeczytać, posłuchać i zobaczyć w telewizji. Dwa razy do roku odbywają się konferencje prasowe.